Lista aktualności
Zagospodarowanie wody opadowej i gruntowej w lasach.
Nadleśnictwo Dębica w ramach projektu ,,Małej retencji górskiej i nizinnej w Lasach Państwowych” zyskały zbiorniki retencyjne, które pomagają w regulacji obiegu wody. W czasie kiedy mamy do czynienia z niekorzystnymi stosunkami hydrologicznymi (suszą lub nadmierną ilością wody opadowej) Lasy Państwowe dostrzegając ten problem już od dziesięcioleci rozpoczęły inwestycje związane z retencjonowaniem wody. Do zbiorników retencyjnych zaliczamy zbiorniki suche oraz zbiorniki napełnione wodą.
Zbiorniki retencyjne – suche
Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zbiornik suchy ma za zadanie chwilowo zatrzymać wodę tak, aby jej nadmiar mógł umiarkowanie w sposób kontrolowany spłynąć na tereny położone poniżej.
Urządzenia do przepływu wody są stale otwarte. Suche zbiorniki zmniejszają falę wezbraniową wody po intensywnych opadach, a jednocześnie zachowują naturalny przepływ w korycie w okresie bez powodzi. Na terenie Nadleśnictwa Dębica zbiorniki te znajdują się w leśnictwach: Wolica, Gumniska i. Po ostatnich intensywnych opadach deszczu swoją rolę spełniły zwłaszcza zbiorniki mieszczące się w leśnictwie Wolica, które ochroniły niżej położone tereny miasto Dębica przed ewentualnymi podtopieniem. Również w czasie silnej burzy z sierpnia 2023 r zatrzymały falę wezbraniową.
Zbiorniki retencyjne – mokre
Celem zbiorników retencyjnych jest zwiększenie poziomu wód powierzchniowych i gruntowych, spowolnienie i wyrównanie odpływów wód, odtworzenie i poprawa stanu na siedliskach podmokłych, zbiorniki wzbogacają bioróżnorodność ekosystemów leśnych oraz tworzą nowe korzystne warunki do życia roślin i zwierząt, przywracają ciągłość biologiczną cieków, zapobiegają skutkom suszy. Na terenie Nadleśnictwa Dębica zbiorniki retencyjne znajdują się w leśnictwie: Chotowa, Pustków Wałki i Machowa.