Orzesznica w budce lęgowej
Jesienne przeglądy skrzynek lęgowych dla ptaków
Rokrocznie, jesienią, dokonuje się w lasach państwowych przeglądu skrzynek lęgowych dla ptaków. Przegląd taki polega na usunięciu starego gniazda, wyczyszczeniu budki, jej ewentualnym remoncie i na końcu wyłożeniem świeżych trocin lub wiór. W trakcie czyszczenia budek lęgowych znajdowane są w nich prócz gniazd, jajek, i piór często: owady i drobne gryzonie, dla niektórych jest to letnio-jesienne schronienie.
Taką miłą niespodzianką było stwierdzenie w jednej z czyszczonych budek orzesznicy. Orzesznica to najmniejszy przedstawiciel rodziny popielicowatych – Gliridae. Gryzoń aktywny nocą, związany głównie z lasami liściastymi i mieszanymi, gdzie ma zapewnioną bazę pokarmową w postaci: nasion, owoców a także liści i pędów. Jesienią zapadają w sen zimowy (hibernacja) i w takim stanie, schowane w ziemnych norach przebywają do okresu wiosennego.
Opisywane stanowisko zlokalizowane jest w okolicach Dębicy na Pogórzu Strzyżowkim, w starodrzewiu bukowym z bogatym podszytem drzew i krzewów liściastych. W trakcie czyszczenia budek w latach ubiegłych pospolicie wykazywana była popielica, natomiast orzesznicę spotkano pierwszy raz. Charakterystyczną cechą świadczącą o obecności pilchowatych w budkach jest powiększenie otworu wejściowego do budki poprzez obgryzienie jego ścian.
Pamiętać należy, że wszystkie gatunki z rodziny popielicowatych, w tym orzesznica, podlegają w Polsce ścisłej ochronie prawnej.
Autor: Leśniczy Andrzej Trzeciak